Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

E-konsultacje

Zwolnienie pracownika e-mailem. Czy to możliwe w dobie koronawirusa?

Irena Pacholewska-Urgacz16 kwietnia 20202 komentarze

Ostatnio mogliście przeczytać o dostępnych dla mikro firm formach pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Co jednak, jeśli żadna dostępna pomoc nie wystarczy do uratowania miejsc pracy i trzeba podjąć trudną decyzję o zwolnieniu kogoś z pracy? 

Wiem, że dla wielu z was to bardzo trudny i smutny moment. Często musicie rozstać się z dobrymi członkami zespołów, które budowaliście od dawna. Ale czasami po prostu nie ma wyjścia, bo inaczej upadnie cała wasza firma… 

To jest zawsze skomplikowana sytuacja, wymagająca odpowiedniego przygotowania i nieraz stalowych nerwów. Tym bardziej to jest bardzo niełatwe teraz, kiedy pracowników często nie ma w firmie, ponieważ pracują zdalnie lub są objęci przestojem. Moi klienci pytają mnie: czy mogę wysłać wypowiedzenie e-mailem.

No właśnie – możesz? Czy jednak nie.

Zwolnienie pracownika mailem

Co mówią przepisy 

Kodeks pracy wskazuje, że oświadczenie każdej ze stron o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia powinno nastąpić na piśmie. 

Na piśmie oznacza własnoręcznie podpisane przez pracodawcę lub osobę przez niego upoważnioną. 

Kodeks pracy nic nie mówi o możliwości wysłania wypowiedzenia e-mailem. W takim przypadku znajdują zastosowanie zasady ogólne – wskazane w kodeksie cywilnym. Zgodnie z nimi oświadczenie złożone w formie elektronicznej jest równoważne z oświadczeniem woli złożonym w formie pisemnej. 

Ale czy forma elektroniczna to po prostu zwykły e-mail? Nie! 

Aby mówić o formie elektronicznej w rozumieniu przepisów konieczne jest użycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Jeśli zatem nie opatrzysz wypowiedzenia umowy o pracę wysłanego e-mailem kwalifikowanym podpisem elektronicznym to takie wypowiedzenie jest wadliwe. Tak samo będzie również jest wyślesz skan lub zdjęcie wypowiedzenia. 

A co to znaczy wadliwe? To znaczy, że pracownik będzie mógł się od niego odwołać do sądu. I wnosić o przywrócenie do pracy albo zasądzenie odszkodowania za wypowiedzenie umowy o pracę z naruszeniem przepisów prawa. No i najprawdopodobniej wygra taką sprawę z powodu niedochowania przez ciebie wymogów formalnych. 

Zwolnienie pracownika e-mailem w praktyce

Zwolnienie pracownika e-mailem (nawet z zastosowaniem podpisu kwalifikowanego) może spowodować dla ciebie również innego komplikacje. Np. jeśli pracownik nie ma służbowego adresu e-mail lub nie podał adresu e-mail do kontaktu w celach służbowych.

Dlatego sposób zwolnienia pracownika trzeba ZAWSZE przemyśleć. I przeanalizować, co w danej sytuacji jest możliwe i rekomendowane.

Co można zrobić, aby zwolnić pracownika w dobie koronawirusa

Jeśli zatem nie e-mailem to jak? Co można w praktyce zrobić, aby wręczyć pracownikowi wypowiedzenie w dobie koronawirusa: 

  • wezwać pracownika do pracy i tam wręczyć mu pismo (tak, to jest możliwe – pamiętaj, że nawet podczas przestoju pracownik ma obowiązek pozostawać w gotowości do pracy); 
  • wysłać wypowiedzenie kurierem lub pocztą za potwierdzeniem odbioru; 
  • udać się do domu pracownika i tam wręczyć mu wypowiedzenie. 

To, który sposób będzie można zastosować w konkretnym przypadku wymaga zawsze wcześniejszej analizy i dobrego przygotowania. 

***

Przeczytaj też o wsparciu dla mikrofirm: poradnik-pracodawcy.pl

Zdjęcie: Ethan Hoover

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 664 769 349e-mail: kontakt@poradnik-pracodawcy.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Karolina 17 kwietnia, 2020 o 13:49

Dziękuję za ten wpis, akurat był mi bardzo potrzebny 🙂

Odpowiedz

Irena Pacholewska-Urgacz 18 maja, 2020 o 20:37

Cieszę się!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@poradnik-pracodawcy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: