Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

E-konsultacje

ROZSTANIE Z PRACOWNIKIEM – FORMALNOŚCI, O KTÓRYCH WARTO PAMIĘTAĆ, ABY UNIKNAĆ PRZEGRANEJ W SĄDZIE

Irena Pacholewska-Urgacz29 kwietnia 2020Komentarze (0)

O różnych aspektach zwolnienia pracownika już trochę pisałam we wcześniejszych artykułach. Możesz je przeczytać TUTAJ  i TUTAJ. Dzisiejszy wpis jest o tym, na co konkretnie zwrócić uwagę, gdy zmierzasz rozstać się ze swoim pracownikiem.

Nie wiem czy wiesz, ale pracownicy bardzo często odwołują się od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy  o pracę do sądu. Jeśli nieprawidłowo przeprowadzisz proces zwalniania np. źle przygotujesz dokumenty, lub nie sprawdzisz, czy pracownik podlega ochronie przed zwolnieniem to możesz zostać zobowiązany do wypłaty pracownikowi odszkodowania lub nawet przyjęcia go z powrotem do pracy. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. 

1. Na piśmie

Przede wszytskim, pamiętaj, że oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu czy rozwiązaniu umowy o pracę musi mieć formę pisemną. O tym, co to jest forma pisemna w rozumieniu kodeksu pracy, dowiesz się TUTAJ.

Jeśli tylko powiesz pracownikowi o zwolnieniu – bez wręczania mu żadnego pisma – to takie wypowiedzenie będzie skuteczne, ale wadliwe. Co to w praktyce oznacza? 

To znaczy, że umowa o pracę, co prawda rozwiąże się po upływie obowiązującego okresu wypowiedzenia lub od razu (jeśli było to rozwiązanie bez wypowiedzenia np. dyscyplinarka). Ale, jeśli pracownik odwoła się do sądu, to w związku z niedopełnieniem przez ciebie wymogów formalnych, ma wygraną w kieszeni. 

2. Doręczenie 

Już wiesz, że powinieneś wręczyć wypowiedzenie na piśmie. A co, jeśli pracownik odmówi jego przyjęcia? Czasami przecież zdarza się, że wzburzony pracownik wybiega z pokoju nie czytając wręczonego mu papieru lub nie odbiera listu od ciebie. 

Jeśli pracownik miał możliwość zapoznania się z twoim oświadczeniem, bo np. chciałeś wręczyć mu pismo, ale go nie przyjął lub nie pokwitował odbioru, lub nie odbierał od ciebie korespondencji, to przyjmuje się, że twoje oświadczenie dotarło do pracownika i  domniemuje się, że jest skutecznie doręczone. 

Ale uwaga, w czasie epidemii trochę inaczej traktowane są doręczenia pocztą – na ten moment jest wyłączone domniemanie doręczenia, więc musisz uważać na tę formę. Przepisy aktualnie zmieniają się jak w kalejdoskopie, więc musisz za każdym razem sprawdzić tę kwestię! 

3. Przyczyna 

Wypowiedzenie umowy na czas nieokreślony albo oświadczenie o rozwiązaniu bez wypowiedzenia musi wskazywać przyczynę, dla której chcesz zakończyć współpracę z danym pracownikiem. 

Wyjątek stanowi umowa na czas określony – tutaj nie musisz wskazywać przyczyny jej wypowiedzenia czy rozwiązania. 

Przyczyna, dla której zwalniasz pracownika musi być prawdziwa, konkretna i uzasadniona. W praktyce prawidłowe wskazanie przyczyny jest jedną z najtrudniejszych rzeczy. Od tego, jaka to będzie przyczyna, jak ją opiszesz, często zależy powodzenie twojej sprawy w sądzie (jeśli pracownik ją zakwestionuje). Na ten temat na pewno jeszcze będę pisać, bo to temat rzeka ….

4. Pouczenie o prawie odwołania się do sądu

W oświadczeniu powinna znaleźć się informacja o tym, że pracownik ma prawo odwołania się do sądu pracy, wskazanie tego sądu i terminu do odwołania (wynosi on 21 dni).

Brak takiego pouczenia nie wpływa na skuteczność oświadczenia, ale jeśli pracownik odwoła się się do sądu po terminie właśnie z powodu braku tego pouczenia, to jego opóźnienie zapewne w takim przypadku zostanie przez sąd usprawiedliwione. 

5. Ochrona przed zwolnieniem 

Last but not least. Czyli to, że piszę o tym na końcu nie znaczy, że ta kwestia jest najmniej ważna. Jest w zasadzie jedną z najważniejszych. Pamiętaj, że jeśli pracownik z jakiegoś powodu jest chroniony przed zwolnieniem z pracy to albo w ogóle nie będziesz mógł go zwolnić, albo zwolnienie będzie musiała poprzedzać specjalna procedura np. konsultacja ze związkami zawodowymi. 

Jedną z grup pracowników szczególnie chronionych przed zwolnieniem z pracy są kobiety w ciąży. Przygotowałam na ten temat nawet cały e-book – jeśli ten temat Cię interesuje to zajrzyj koniecznie TUTAJ. 

Natomiast grup pracowników chronionych jest zdecydowanie więcej, dlatego zawsze warto sprawdzić czy dana osoba nie podlega ochronie przed zwolnieniem z innych przyczyn. 

Zdjęcie: Jonathan Borba

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 664 769 349e-mail: kontakt@poradnik-pracodawcy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@poradnik-pracodawcy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: