Irena Pacholewska-Urgacz

radca prawny

Jestem radcą prawnym od niemal 8 lat. Specjalizuję się w prawie pracy. Obecnie kancelarię prawną prowadzę w Katowicach...
[Więcej >>>]

E-konsultacje

Kilka słów o urlopie, czyli odwołanie pracownika z wakacji

Irena Pacholewska-Urgacz13 lipca 2020Komentarze (0)

Sprawdzałam ostatnio, o czym najczęściej możesz przeczytać na moim blogu i wyszło, że ciągle piszę o zwolnieniach pracowników … Dotychczasowe wpisy znajdziesz tutaj, tutaj, tutaj i tutaj.

No, ale żeby nie było tak „depresyjnie” 😉 dziś możesz przeczytać kilka słów o urlopie. A konkretnie o możliwości ściągnięcia pracownika, który jest na urlopie, do firmy. 

odwolanie pracownika z urlopu - kobieta wraca do pracy

Jakiś czas temu jeden z moich klientów nie przewidział, że będzie miał aż tak dużo pracy w lipcu (zazwyczaj był to sezon ogórkowy w jego branży).  Pracownik wyjechał na zaplanowany wcześniej urlop z rodziną. W nawale zamówień klient robił wszystko sam i chciał się dowiedzieć, czy ma prawo przerwać swojemu pracownikowi urlop.

Czy możesz odwołać pracownika z urlopu 

Tak. Prawo do wypoczynku jest co prawda jednym z najważniejszych praw pracownika.

Ale musisz wiedzieć, że – UWAGA – istnieją powody, dla których możesz odwołać pracownika z urlopu.

Kiedy będziesz mieć do tego prawo 

Zgodnie z przepisami masz prawo odwołać pracownika z urlopu tylko wówczas, gdy jego obecności w zakładzie wymagają okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu. W praktyce oznacza to, że możesz ściągnąć pracownika z urlopu tylko w takiej sytuacji, gdy wcześniej nie wiedziałeś, że będziesz go potrzebował. 

A zatem w opisanym powyżej przypadku istniały podstawy do odwołania z urlopu pracownika mojego klienta. Zazwyczaj bowiem ten klient nie miał w okresie wakacyjnym pracy, ale zdarzyła się nieprzewidziana sytuacja i miał jej nadmiar.

Podobnie byłoby w sytuacji, gdyby np. zastępujący pracownik się rozchorował lub wystąpiłaby awaria, którą tylko pracownik, który jest na urlopie może naprawić.

Tego typu przypadki dają podstawę do odwołania z urlopu.

Obowiązek powrotu do pracy

Jeśli odwołasz pracownika z urlopu, to ma on obowiązek wrócić do pracy.

Jeśli nie wróci, to czekają go sankcje dyscyplinarne (z możliwym zwolnieniem włącznie).

Jeden ważny minus –
koszty po twojej stronie 

Wiedz, że jeśli odwołasz pracownika z urlopu, to po twojej stronie leży obowiązek pokrycia wydatków związanych z bezpośrednim odwołaniem pracownika.

Co to konkretnie oznacza? 

Nie wynika to wprost z przepisów. Natomiast uważa się, że:

pracodawca ma w takim przypadku obowiązek pokryć nie tylko koszty samego powrotu pracownika z urlopu, ale również poniesione przez niego wydatki na hotel lub wycieczkę w takim zakresie, w jakim pracownik nie może uzyskać ich zwrotu.

W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również pokrycie kosztów powrotu rodziny pracownika. 

Niewykorzystana częścią urlopu
nie przepada

Pamiętaj proszę, że jeśli zdecydujesz się odwołać pracownika z urlopu, to niewykorzystane dni wolnego nie przepadają. Pracownik będzie mógł wykorzystać je w innym, późniejszym terminie.

Zdjęcie: Brian Mann on Unsplash

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: +48 664 769 349e-mail: kontakt@poradnik-pracodawcy.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest LAW FIRST Irena Pacholewska-Urgacz Kancelaria Radcy Prawnego z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem kontakt@poradnik-pracodawcy.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: